• AEK-view

Η... περσινή ΑΕΚ μπήκε σε μπελάδες και ήττα (2-1) από την Βελέζ

Μια ΑΕΚ βγαλμένη από την περσινή σεζόν δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε την Βελέζ. Και το λέμε αυτό γιατί μπορεί η ΑΕΚ να έδινε τον πρώτο επίσημο αγώνα φέτος, όμως με εξαίρεση τον Τζαβέλλα, είδαμε ακριβώς την ίδια ομάδα με πέρσι. Εχουμε φτάσει τέλος Ιουλίου και η ΑΕΚ παίζει με την περσινή 11άδα, γεγονός ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που θέτει όλους προ των ευθυνών τους.

Η ΑΕΚ ήταν άνευρη, τα πλάγια μπακ ανύπαρκτα, το κέντρο δεν μπορούσε να δέσει αρμονικά με τους υπόλοιπους και έτσι η ΑΕΚ δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις. Οι γραμμές ήταν μακριά, ο Λιβάι Γκαρσία ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Τσιντώτας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρσι, ενώ ο μοναδικός από τους διασωθέντες ήταν ένα από τα μεταγραφικά αποκτήματα του φετινού καλοκαιριού, ο Γιώργος Τζαβέλλας. Ο διεθνής σέντερ μπακ ήταν ο μόνος που κρατούσε την άμυνα πίσω, ενώ ήταν και η μόνιμη πηγή κινδύνου στα στημένα της ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον αντίπαλο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Βελέζ να πιέσει την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ έψαχνε να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 6ο λεπτό ο Σάκχοφ δοκίμασε μακρινό σουτ με τον Γκορμπάνοφ να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει σταθερά. Δεν συνέβη το ίδιο και στο 12' όταν οι κιτρινόμαυρη μετά από εξαιρετική ομαδική συνεργασία έφτασαν στο γκολ. Ο Αλμπάνης πήρε την μπάλα, την κατάλληλη στιιγμή πάσαρε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον τερματοφύλακα της Βελέζ ανοίγονταε το σκορ για την Ένωση.

Ωστόσο η χαρά των κιτρινόμαυρων δεν κράτησε για πολύ αφού αμέσως στο επόμενο λεπτό ο Τσιντώτας δέχθηκε ένα γκολ από το... σπίτι του Πρσεζ, αφού ήταν τελείως εκτός τόπου και χρόνου χάνοντας όλη τη φάση. Στο 31' ο Πρσεζ κάνει ακριβώς το ίδιο σουτ ανενόχλητος με τον Τσιντώτα να έχει αυτή τη φορά απάντηση.

Ωστόσο η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε πάρει εκ νέου το προβάδισμα αν ο βοηθός δεν υπεδείκνυε λανθασμένα σε οφσάιντ τον Καρίμ και ακυρώνοντας το γκολ του Ιρανού φορ στο 42ο λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στην ανάπαυλα η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις. Στο 49ο λεπτό ο Τζαβέλλας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει ελάχιστα και το οριζόντιο δοκάρι. Η ψυχρολουσία ήρθε στο 52' όταν μετά από αδράνεια ολόκληρης της άμυνας η μπάλα έφτασε στον Ζαϊμοβιτς εκτελώντας τον Τσιντώτα για το 2-1.

Ο Μιλόγεβιτς θέλησε να αλλάξει την ροή του αγώνα αντικαθιστώντας στο 58' τους Λόπεζ και Αλμπάνη με τους Μιτάι και Τάνκοβιτς αντίστοιχα. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και αμύνονταν μαζικά ψάχνοντας κάποια αντεπίθεση. Η Ένωση δεν μπορόυσε να πλησιάσει την εστία του Μπογκντάνοβιτς παρά μονάχα με κάποια στημένα γύρω από την περιοχή τα περισσότερα από τα οποία περνούσαν ανεκμετάλλευτα. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε ούτε στο 74' να σκοράρει πάλι με καρφωτή κεφαλιά του Τζαβέλλα, ούτε στο 92' με τον Σιμάνσκι από πλεονεκτική θέση να σημαδεύει τον αντίπαλο κίπερ και μοιραία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο ντεμπούτο του Μιλόγεβιτς στον πάγκο.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Καταλάβετε όλοι μέσα στην ΠΑΕ πως η ΑΕΚ χρήζει άμεσης ανάγκης για παίκτες με προσωπικότητα, για παίκτες που να μπορούν να σηκώσουν το γιγάντιο βάρος της φανέλας. ΝΑΙ η ΑΕΚ χρειάζεται παίκτες τύπου Εντσάμ που θα την ανεβάσουν επίπεδο, χρειάζεται δεκάρι που θα δίνει ανάσες στον αρχηγό, χρειάζεται δεξί και αριστερό μπακ, χρειάζεται αριστερό εξτρέμ, χρειάζεται ακόμη και δεύτερο τερματοφύλακα.

Ευχή όλων με την προσθήκη των νέων παικτών, αρχής γενομένης από το ερχόμενο ματς της ρεβανς στο ΟΑΚΑ , η ΑΕΚ να μην πάθει κανένα στραπάτσο και να κερδίσει άνετα προκειμένου να μαζέψει τους απαραίτητους πόντους τόσο για την αίγλη της ίδιας της ομάδας όσο και της Ελλάδας.