• AEK-view

Νίκη... Ευρώπης για την ΑΕΚ με ωραίο ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο (0-1) και...τέλος το μαρτύριο

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ σε ντέρμπι. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν μια καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πάτησαν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με μόλις μια φάση σε όλο το παιχνίδι παραλίγο να πάρει θετικό αποτέλεσμα δια χειρός Νεντελτσεάρου. Ο Ρουμάνος αμυντικός μπήκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και τα θαλάσσωσε, αφού λίγο έλλειψε να κλέψει από την ομάδα του το τρίποντο της νίκης που τόσο πολύ άξιζε βάσει των ευκαιριών.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, καθώς έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βγάλει συνδυασμούς στο πρώτο ημίχρονο και ως εκ τούτου δεν έφτασε ποτέ σε τελική ευκαιρία, αφού στην τελική πάσα οι κιτρινόμαυροι έκαναν πάντα αυτό που...δεν έπρεπε. Στα μετόπισθεν εκτός από τη φάση του Σακχαρέ στο 16', ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας δεν απείλησε άλλη φορά. Ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο γρήγορα θα ξεχαστεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και με έναν σούπερ Μάνταλο έκανε σωρεία ευκαιριών. Στο 50' ο αρχηγός κινήθηκε έξυπνα μπροστά από τον Σίνγκεφελντ και μ' ένα εντυπωσιακό τελείωμα άνοιξε το σκορ για την Ένωση. Μάλιστα η ομάδα του Χιμένεθ δεν έμεινε εκεί αφού πίεσε και για δεύτερο γκολ. Στο 52' ακυρώθηκε ορθώς γκολ του Ανσαριφάρντ, αφού η μπάλα στο γύρισμα του Μάνταλου είχε βγει όλη εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ στο 55' ο αρχηγός έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, ο Ανσαριφάρντ είδε έξυπνα την κίνηση του Γαλανόπουλου ο οποίος πέφτοντας βρήκε την μπάλα, όμως δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της να την στείλει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ είχε σωρεία ευκαιριών να φτάσει σ' ένα δεύτερο γκολ, όμως έλλειπε η σωστή τελική πάσα. Στη μοναδική καλή ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι πάντως ο Τσιντώτας ήταν εκεί, αφού με μια εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Χατζηγιοβάννη από πολύ κοντά κράτησε το μηδέν.

Ο Χιμένεθ διαχειρίστηκε έξυπνα το παιχνίδι πραγματοποιώντας σωστές αλλαγές, ωστόσο στο τέλος λίγο έλλειψε να εκτεθεί λόγω Νεντελτσεάρου. Ο Ρουμάνος αμυντικός έκανε μια απρόσεκτη κίνηση και βρήκε στο πόδι τον Μακέντα. Ο διαιτητής μετά και από την υπόδειξη του VAR, πήγε ο ίδιος να δει τη φάση και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Μακέντα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έτσι η ΑΕΚ έφυγε από τη Λεωφόρο με το τρίποντο που τόσο πολύ άξιζε. Τρεις βαθμούς υπερπολύτιμους για την ΑΕΚ, η οποία κλείδωσε την Ευρώπη και αρχίζει να κάνει τον προγραμματισμό για την επόμενη χρονιά με σκοπό η ομάδα να φτάσει πάλι στην κορυφή.

Στα μελανά σημεία της αναμέτρησης η ανεκδιήγητη διαιτησία του Αρανόφσκι, ο οποίος με ανύπαρκτα φάουλ γέμιζε την περιοχή της ΑΕΚ και γενικά έβγαζε πανεύκολα την κίτρινη στους κιτρινόμαυρους. Ακόμη και μετά το πέναλτι έχει προηγηθεί φάουλ στον Μπακάκη, με τον Αρανόφσκι να δίνει κόρνερ υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ στην ίδια φάση καταλογίζει ανύπαρκτο φάουλ ακριβώς ένα μέτρο έξω από την περιοχή εις βάρος του Γαλανόπουλου. Μια διαιτησία που έκανε τα πάντα προκειμένου να έρθει ισόπαλο το ματς, όμως δεν βγήκε στον Ουκρανό διαιτητή και...στην παρέα του!