• AEK-view

Ξαστεριά μετά την θύελλα και σβουριχτή 3άρα στον Άρη

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ! Οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν αντίδραση, έπαιξαν με πάθος και καθάρισαν τον Άρη από το πρώτο ημίχρονο με συνοπτικές διαδικασίες. Να τονίσουμε πως η ΑΕΚ είχε 18 παίκτες στην αποστολή, εκ των οποίων οι τρεις ήταν τερματοφύλακες.

Η Ένωση ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους αιφνιδιάζοντας τους μόλις στο 11ο λεπτό, όπου ο Λόπεζ κέρδισε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς, ο οποίος έστειλε τον Κουέστα στην άλλη γωνία, ανοίγοντας το σκορ για την ΑΕΚ. Ο Άρης μετά την ψυχρολουσία προσπάθησε να βγει μπροστά, είχε την μπάλα στα πόδια του, αλλά η ΑΕΚ είχε διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι κλείνοντας όλους τους χώρους και βγάζοντας πολλά τρεξίματα.

Στο 26' ο Τάνκοβιτς βγήκε στην κόντρα, όμως το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο, καταλήγοντας στην αγκαλιά του Κουέστα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ δεν χαρίστηκε. Ο Ανσαριφάρντ πίεσε ψηλά τον Σούγκρε, έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Σιμάνσκι και εκείνος την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 0-2!

Η Ένωση έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο 33' έκανε τρία τα τέρματα της. Ο Σιμάνσκι έκανε ένα σόλο, πάσαρε στον Γαλανόπουλο και ο τελευταίος, πριν προλάβει να σουτάρει δέχθηκε δολοφονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Ο Γκουρμπάνοφ πήγε στο VAR, όμως είναι απορίας άξιο πως δεν τιμώρησε την ενέργεια του παίκτη του Άρη με απευθείας κόκκινη, αφού το σκίσιμο της κάλτσας και η πληγή στον αστράγαλο, δηλώνουν την βαρβαρότητα του χτυπήματος. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς πίεσαν και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν σε 1-3, μετά από αδράνεια της άμυνας, αφού ο Σίλβα πέρασε όποιον βρήκε πάσαρε στον Μαντσίνι και αυτός νίκησε τον Τσιντώτα.

Η κούραση στους παίκτες της ΑΕΚ ήταν εμφανής, η ατυχία χτύπησε και τον Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Μιτάι. Ο Χιμένεθ αποφάσισε να τραβήξει τον Λόπεζ δεξιά, λόγω και της εμπειρίας του και ο Μιτάι αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας πραγματοποιώντας εξαιρετικό παιχνίδι. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεαρός επιθετικός Κοσίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον κουρασμένο Ανσαριφάρντ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ μπορούσε να είχε πετύχει και τέταρτο γκολ, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης και η κούραση συνέβαλαν στο να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ ούτε με τον Ανσαριφάρντ στο τετ α τετ στο 62', ούτε με τον Σιμάνσκι στο 78'.

Σε γενικές γραμμές η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση και συνάμα σημαντική, αν αναλογιστεί κανείς τις πολλές απουσίες που είχε. Η νίκη ήρθε σε ένα πολύ καλό σημείο, που θα τονώσει ψυχολογικά τους παίκτες ενόψει και της δύσκολης συνέχειας.