top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Φιλική ήττα (119-114)για την ΑΕΚ από την Νταρουσάφακα, μετά από τρεις παρατάσεις!

Παρά την πολύ καλή εικόνα για τρία δεκάλεπτα και την εξαιρετική εμφάνιση του Στέβαν Γέλοβατς, η ΑΕΚ ηττήθηκε στην τρίτη παράταση 119-114 από την Νταρουσάφακα, φεύγοντας χωρίς νίκη (0-2) από την Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Δέδα δεν έχασε το προβάδισμα για περίπου 36 λεπτά, φτάνοντας ακόμη και στο +14 σ' αυτό το διάστημα. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο πλήρωσε την… καθίζησή της, δίνοντας το δικαίωμα στους Τούρκους να κάνουν επιμέρους σκορ 19-4 και να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς.

Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν… όαση για τους «κιτρινόμαυρους», έχοντας 34 πόντους. Άλλους 15π. πρόσθεσε ο Ανγκόλα, αλλά με 0/11 τρίποντα(!), με τον Βαουλέτ να είχε 14π., ενώ από 13π. είχαν οι Γκρίφιν και Πετρόπουλος.

Κορυφαίοι των Τούρκων ήταν οι Κοπέιν και Μπουθ με 25 πόντους ο καθένας, ενώ 21π. είχε ο Πινιέιρο.

Το ματς

Πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι από την ΑΕΚ, καθώς με τους Γέλοβατς και Ανγκόλα πήγε στο +11 (5-16), στο 5’. Όμως, η Νταρουσάφακα απάντησε με καλάθια μέσα από τη ρακέτα, όπου αρχικά μείωσε στον πόντο (19-20), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε (24-24), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «Ένωση» έβγαλε τις άμυνες και με τον Πετρόπουλο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (24-29).

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είχε το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, αλλά τα τρίποντα κρατούσαν κοντά την Νταρουσάφακα (31-32). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δέδα αντέδρασαν με καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, για το +8 (34-42), στο 16’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πλησίασαν ξανά (39-42), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους, με τους Ανγκόλα και Φλιώνη να τους στέλνουν στα αποδυτήρια με το +6 (42-48).

Με τον Γέλοβατς να ξεκινά ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έκανε σερί 8-0 και ξέφυγε στο +14 (42-56), στο 22’. Η Νταρουσάφακα ανέβασε… στροφές στη συνέχεια, όμως η «Ένωση» διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (53-63). Μάλιστα, από το 15’ και μετά οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν έξω από τα 6,75μ., ξεφεύγοντας ξανά στο +14 (62-76), με τον Μπουθ να διαμορφώνει στο τέλος το 64-76 της τρίτης περιόδου.

Κάκιστο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, καθώς μπήκε χωρίς συγκέντρωση και λάθη, με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να κάνει επιμέρους σκορ 19-4 και να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (83-80), στο 36’. Το τρίποντο του Γέλοβατς ισοφάρισε προσωρινά, με τον Κοπέιν να πηγαίνει τους γηπεδούχους στο +4 (87-83), στο 1:20’’. Ωστόσο, η «Ένωση» επέστρεψε ξανά αρχικά με τον Ανγκόλα και στη συνέχεια με 2/2 βολές από τον Γέλοβατς για το 87-87, στα 25,6’’ πριν τη λήξη. Ο Κολόμ κέρδισε επιθετικό φάουλ, με τα τελευταία 6,4’’ να ήταν για την ΑΕΚ, αλλά ο Αγκόλα έκανε λάθος και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Με τους Γέλοβατς και Κολόμ, η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα (91-95) μέχρι τα μισά της παράτασης. Στη συνέχεια, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Νταρουσάφακα, όμως η «Ένωση έχασε το… μυαλό της, με τον Κοπέιν να στέλνει το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, διαμορφώνοντας το 97-97.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (101-100) μέχρι το 47’, με τον Κολόμ να βάζει μπροστά (101-103) την «Ένωση». Με 2/2 βολές του Οζντεμίρογλου, η Νταρουσάφακα έκανε το 103-103 και αφού η ΑΕΚ δεν σκόραρε στο τέλος με τον Ανγκόλα, το παιχνίδι οδηγήθηκε και σε τρίτη παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του Δέδα να περνάει μπροστά (107-108) με τρίποντο του Πετρόπουλου στα μισά. Οι Τούρκοι απάντησαν αρχικά για το +4 (114-110), ενώ στη συνέχεια πήγαν στο +7 (119-112), με τον Βαουλέτ να διαμορφώνει το τελικό 119-114.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 42-48, 64-76, 87-87 κ.δ., 97-97 παρ., 103-103 β’ παρ., 119-114 γ. παρ.

Πηγή : sport.fm. gr