top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Ήττα της ΑΕΚ (23-27) στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 23-27 από τον Ολυμπιακό για την 3η εξ αναβολής αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ έδωσαν δυναμικό «παρών» στις εξέδρες και στήριξαν την ομάδα από την αρχή μέχρι το τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να ειναι κοντά (1-2), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει (3-3, 4-4). Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε μπροστά με 7-6, δεν το διαχειρίστηκε σωστά, με τους ερυθρόλευκους να εκαμεταλλεύονται τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και με ένα ξέσπασμα να ξεφεύγουν (7-10). Έπειτα, η Ένωση προπάθησε να αντιδράσει και έφτασε να μειώσει στο γκολ (9-10), αλλά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε πίσω με 10-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το να κρατάει ένα προβάδισμα δυο γκολ (13-15), αλλά η ΑΕΚ γρήγορα ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και την επίθεση και με ένα ξέσπασμα ισοφάρισε (16-16), με το παιχνίδι στη συνέχεια να χαρακτηρίζεται από πολλές ισοπαλίες. Η Ένωση, αν και προηγήθηκε με 20-18, είχε και πάλι ένα μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα να δει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-21. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά, αλλά κάποια λάθη των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά τριών γκολ (20-23). Η ΑΕΚ στην πορεία δεν έδειξε να έχει την απαραίτητη συγκέντρωση και έτσι ηττήθηκε με ... από τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 7-8, 8-10, 10-11 (ημιχρ.), 13-15, 16-16, 18-18, 20-21, 20-22, 23-27.