top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Επιβλητική ΑΕΚ, πάτησε ΠΑΟΚ και… κορυφή!

Διατηρώντας σταθερό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και φορτσάροντας ακόμα περισσότερο στο δεύτερο, η «Ένωση» επικράτησε 29-20 υποδεχόμενη τους Θεσσαλονικείς στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης «στροφής». Έτσι, αξιοποίησε την απώλεια βαθμών του Ολυμπιακού (από τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική) και ανέβηκε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα με 33 πόντους, ούσα στο +1 από τους Πειραιώτες και στο +4 από τον «δικέφαλο του Βορρά» που παρέμεινε 3ος. Kάτι που σημαίνει ότι πολύ δύσκολα θα απωλέσει το πλεονέκτημα έδρας ενόψει Playoffs στις εναπομείνασες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας.

Το ματς:

Με το σκορ στο 1-1, η ΑΕΚ πραγματοποίησε σημαντικό σερί (5-0) κάνοντας το 6-1 στο 9'. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά στα τρία γκολ (7-4, 15'). Τα δύο γκολ του Λιάπη ξεκόλλησαν την «Ένωση», η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 16-12.

Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν και στο δεύτερο μέρος διαφορά ασφαλείας, συνήθως τριών ή τεσσάρων τερμάτων (17-13, 18-14). Μέχρι να αρχίσουν να πατούν... γκάζι στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους μέχρι και το φινάλε, με το σκορ να κλείνει στο 29-20. Φυσικά, πλέον, η «Ένωση» υπερτερεί του ΠΑΟΚ στην (όχι και τόσο) πιθανή περίπτωση ισοβαθμίας, μετά το μεταξύ τους 24-24 στον πρώτο γύρο.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-1, 7-3, 11-7, 13-8, 16-12 ( ημίχρονο ), 18-14, 18-15, 19-16, 22-17, 25-17, 29-20. Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Κεδέρης 2, Παπαδιονυσίου 2, Ηλιόπουλος 1, Μαντάλινιτς 9, Σόκολιτς 2, Ρογκούλσκι, Λιάπης 4, Αρσιτς, Κοτσιώνης, Αλμέϊδα, Τσέπιτς, Ζίφκοβιτς 2, Βαρδαξόπουλος, Τσιτομπί 1. ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 1, Καβουσανάκης 5, Κουκμίσης 5, Παπάζογλου 4, Αποστόλου, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 1, Α.Τριανταφυλλίδης, Δ.Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης 1, Γιαβασίδης, Τζωρτζίνης.

Πηγή: sport-fm.gr