top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Η ΑΕΚαρα υπέταξε (3-1) σετ τον Παναθηναϊκό και στέφθηκε Κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Επέστρεψε στους τίτλους εκθρονίζοντας τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ! Η «Ένωση» με τρομερή εμφάνιση στον τελικό της Άρτας επικράτησε 3-1 σετ και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Ελλάδας σε έναν φανταστικό τελικό!

Τρομερή διακύμανση στο ματς με την Νίζετιτς να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση, έχοντας άξιες συμπαραστάτριες την Καλντερόν και τη Σίλβα. Η Ανάε κράτησε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς, με την Ανθούλη να συμμετέχει αρκετά αλλά να αποτυγχάνει σε κρίσιμες επιθέσεις.

To ματς

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να σπάει το μπλοκ του Παναθηναϊκού, με πρώτα «βιολιά» τη Σίλβα και την Νίζετιτς. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με τις παίκτριες του Οτσάλ να αντιδρούν άμεσα φέρνοντας συνεχώς το ματς στην ισοπαλία. Μάλιστα οι νταμπλούχες κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στο +4 αναγκάζοντας τον προπονητή της «Ένωσης» να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκεί και έπειτα η ΑΕΚ μονοπώλησε το ενδιαφέρον και με ένα τρομερό σερί πήραν το προβάδισμα με 5 κάνοντας το 16-21. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να «σβήσει» τα σετ μπολ της ΑΕΚ με διαδοχικές προσπάθειες της Ανθούλη, μειώνοντας σε 24-21 όμως οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 25-21 για το 0-1 στα σετ.

Διαφορετική η εικόνα του δευτέρου σετ με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει απαντήσεις στο μπλοκ της ΑΕΚ. Οι «πράσινες» είδαν την Ανάε να κάνει τρομερό ματς και να βοηθά σε όλους τους τομείς δίνοντας αέρα πέντε πόντων από νωρίς στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Από την άλλη μεριά τόσο η υποδοχή όσο και το μπλοκ της ΑΕΚ δεν κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα με το πρώτο σετ με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στους 9 και να τελειώσει με τη μέγιστη διαφορά των 11 πόντων για το 25-14 και το 1-1 του Παναθηναϊκού στον τελικό.

Η εκκίνηση της ΑΕΚ στο τρίτο σετ ήταν εκρηκτική με την Καλντερόν και τη Σίλβα να εκμεταλλεύονται τα λάθη του Παναθηναϊκού φέρνοντας το σκορ στο 6-1 αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις «πράσινες» να πέφτουν πάνω σε μια συγκλονιστική Καλντερόν που με τρεις πόντους διαδοχικούς έφερε το σκορ στο 12-6. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στον πόντο (17-16). Παρόλα αυτά οι παίκτριες της ΑΕΚ με την Καλντερόν και τη Σίλβα να είναι άψογες στις κρισιμότερες επιθέσεις του σετ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους πέντε (23-18) παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη επιχείρησαν την ανατροπή χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν και η «Ένωση» με 25-20 πήρε ξανά προβάδισμα στον τελικό.

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το τέταρτο σετ με τις παίκτριες της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού να δίνουν τρομερές μάχες πάνω από το φιλέ. Η «Ένωση» βρήκε απαντήσεις στα καλά σερβίς της Χατζηευστρατιάδου και της Ανάε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων με την φανταστική Νίζετιτς να διαλύει την «πράσινη» υποδοχή. Ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και με την επιστροφή στο τάραφλεξ οι παίκτριες του Παναθηναϊκού έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στον πόντο (17-16). Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σίλβα ανέλαβε δράση και με τρεις διαδοχικούς πόντους έκανε το σκορ 21-17 τη στιγμή που η Ανθούλη με δύο λανθασμένες επιθέσεις έδωσε το match point στην ΑΕΚ και η Νίζετιτς τελείωσε τον τελικό 25-20 και το 3-1 στα σετ.

Πηγή: sport-fm.gr