top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Πέρασε από την Έδεσσα η ΑΕΚ!

Η ανδρική ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ πέρασε από την Έδεσσα και μπήκε με το δεξί στο 2023. Η «Ένωση» αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο πάτησε το γκάζι και επικράτησε 32-24 του Αερωπού, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αερωπός ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Πίεσε αρκετά την ΑΕΚ (8-6), η οποία ήταν ασταθής. Ωστόσο, δεν άφησε τον Αερωπό να απομακρυνθεί ούτε για λίγο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (15-15).

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βάλει «στοπ» στον Αερωπό και να περάσει μπροστά (18-20, 20-24). Η «Ένωση» διαχειρίστηκε σωστά την υπέρ της διαφορά και ως εκ τούτου, έφθασε στη νίκη με 32-24.

Αερωπός Έδεσσας – ΑΕΚ 24-32.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 8-6, 11-11, 13-13, 15-15 (Ημ.), 18-18, 18-20, 20-24, 21-25, 22-28, 24-32. Αερωπός Έδεσσας (Κωνσταντίνος Τούτσης): Κωστσακίδης 4, Τσέλιος, Μήγγας 3, Ζοβάνοβιτς, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 5, Κράλλης 4, Μπούλκιν 7, Γεωργάλης, Παπαγιάννης 1, Γιαννούσης, Μπουτκάρης, Μότσκαρεβ, Τοτίδης, Μυλωνάς. ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Ζίβκοβιτς 5, Νικολαΐδης 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 6, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 5, Βαρδαξόπουλος, Καλύβας. Διαιτητές: Μάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 0-1/1.