top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Χάθηκε τεράστια ευκαιρία - Ήττα της ΑΕΚ (3-1) σετ στη κανονική διάρκεια από τον ΠΑΟΚ

Στον δεύτερο αγώνα για τα Play Off της Volley League Γυναικών, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τα δύο σετ που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει τη πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, χάνοντας στη κανονική διάρκεια με 3-1. Το ματς οδηγήθηκε στο χρυσό σετ, όπου η «Ένωση» παρ’ ότι είχε αρκετές ευκαιρίες για να το τελειώσει και να πάρει τη πρόκριση, εν τέλει ηττήθηκε στην παράταση με 20-18 ολοκληρώνοντας το πρωτάθλημα στην 6η θέση.

Στο πρώτο σετ, με τις Μπράουν και Καββαδία η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-2 και 2-3. Μία επιτυχημένη επίθεση της Λίντσεϊ και ένα άουτ των γηπεδούχων, έφεραν την «Ένωση» στο +2 (3-5). Οι Θεσσαλονικείς μετά το τάιμ άουτ που κάλεσαν απάντησαν με σερί7-1, φτάνοντας στο 10-6. Με την Κοσμά η ΑΕΚ μείωσε σε 10-8, ωστόσο και πάλι οι «ασπρόμαυρες» αύξησαν τη διαφορά έως τους 5 πόντους (16-11). Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη με πίεση στο μπλοκ πλησίασε στο σκορ σε 18-15, 20-17, 22-19, αλλά τελικώς έχασε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, με την Tερέλ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-2. Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο έως το 6-6, όταν και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 8-6. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με την Λίντσεϊ με επίθεση και δύο διαδοχικούς άσσους να ανατρέπει το σκηνικό (8-9). Οι Θεσσαλονικείς πήραν εκ νέου προβάδισμα 2 πόντων (14-12), εκμεταλλευόμενοι λάθη του «Δικεφάλου». Η ομάδα του ΠΑΟΚ έφτασε έως το 17-13, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 4-1 και να πλησιάζει στον πόντο (18-17). Με την Μπράουν να παίρνει πάνω τις επιθέσεις, οι «κιτρινόμαυρες» πλησίασαν και πάλι στον πόντο (21-20), αλλά η Κογιάρ σημείωσε το 22-20. Το out σερβίς του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 22-21, όμως μία επίθεση των γηπεδούχων και ένα λάθος της Μπράουν χάρισαν το σετ μπολ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (24-21). Η Λίντσεϊ μείωσε σε 24-22, ενώ νέο λάθος της Κογιάρ έφερε την ΑΕΚ στον πόντο (24-23). Η επίθεση του ΠΑΟΚ βρήκε στην αντένα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 24-24 και η Λίντσεϊ με δυνατό χτύπημα έκανε το 24-25. Η Λίντσεϊ και πάλι σημείωσε το 25-26 και με λάθος του ΠΑΟΚ έγινε το 25-27 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 6-0. Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-1, αλλά η διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους (8-1). Με τις Τερέλ και Μπράουν να βγαίνουν μπροστά η «Ένωση» πλησίασε στο σκορ, μειώνοντας σε 8-5. Η Λίντσεϊ με ωραία τελειώματα μείωσε σε 10-7 και 11-8. Στη συνέχεια υπήρξαν αρκετές ισοπαλίες (17-17), με το σετ να αλλάζει συνεχώς χέρια (24-24). Τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έκανε το 2-1 στα σετ, με την «Ένωση» να έχει αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το σετ (29-27).

Στο τέταρτο σετ οι εναλλαγές ήταν συχνές και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (4-4, 8-8, 15-15). Το σετ ήταν ξανά ντέρμπι, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε σε κρίσιμο σημείο κάνοντας το 3-1 στα σετ (25-21). Ως εκ τούτου, οδηγήθηκε στο χρυσό σετ το παιχνίδι.

Στο πέμπτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά (5-1) και η ΑΕΚ, αρχικά, δεν μπόρεσε να αντιδράσει (7-2). Ωστόσο, ο Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ και άλλαξε την εικόνα του «Δικεφάλου», που πλησίασε στον πόντο (7-6). Η «Ένωση» είχε ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι, αλλά ο τραυματισμός της Κοσμά, κι ενώ η «Ένωση» ήταν μπροστά με 18-17, «πάγωσε» τον παιχνίδι, με την ΑΕΚ στο τέλος να χάνει το σετ και το παιχνίδι με 20-18.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 25-19, 25-27, 29-27, 25-21. Χρυσό σετ: 20-18.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (7/13 επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8 επ.), Μερτέκη 21 (18/41 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ. – 26% άριστες), Κογιάρ 44 (39/79 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιντ΄πον 18 (15/37 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 45% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 1 (1/1 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Τσιόγκα.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (3/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Βάντερ 27 (20/55 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 51% υπ. – 43% άριστες), Τερέλ 21 (21/59 επ.), Βεργίδου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Μπράουν 18 (13/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 72% υπ. – 65% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ).