top of page
  • Εικόνα συγγραφέαAEK-view

Χάντμπολ: Θριάμβευσε στην πρεμιέρα η ΑΕΚ και πάει για πρόκριση!

Η ΑΕΚ νίκησε την ουγγρική Ταταμπάνια στη Χαλκίδα 34-26 στην πρεμιέρα των ομίλων του φετινού EHF Cup χάντμπολ ανδρών και πήρε την πρώτη νίκη στην ιστορία της στη συγκεκριμένη διοργάνωση, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Μυλωνάς με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζηράς, Μόγια με 6 γκολ.

Η Ένωση προηγήθηκε με 3-1 με δύο γκολ του Τζηρά. Με Τζηρά και Μυλωνά, διατήρησε το προβάδισμα και ο Τοθ μείωσε για την ουγγρική ομάδα στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Με γκολ των Μόγια και Μυλωνά, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +4. Η Ταταμπάνια μείωσε με Γιουχάζ και Μπάλογκ, αλλά η ΑΕΚ με Μυλωνά και Ουγκάλδε έφτασε στο 16-12 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, με γκολ του Μόγια η ΑΕΚ έφτασε στο 22-16 στο 40’, ενώ ο Λέμος έφερε το +10. Οι Ούγγροι μείωσαν, όμως ο Μπεριά έφερε το +8 στο 57’ και αυτή η διαφορά παρέμεινα μέχρι το 60’.